Багетна майстерня про секрети дерев’яних рам
Коли вас запитують, якому стилю інтер’єру ви надаєте перевагу, ви відповідаєте: класика, сучасність, мінімалізм і так далі. І як показують результати всіляких опитувань, кожен третій з нас прихильник комфорту, затишку та дерева. Це і оздоблювальні матеріали, і меблі, і картини, вишивки, дзеркала в дерев’яних рамках. Про цю деталь декору майстра та дизайнери нашої багетної майстерні знають не з чуток і поспішають поділитися з вами своїми знаннями. Сьогодні поговоримо про неперевершену і вічну «класику».
Що каже історія?
Перший дерев’яний багет, знайдений археологами в Єгипетських гробницях, датується ІІ століттям н. Він прикрашав похоронні фаюмські портрети, створені в техніці енкаустики та темпери. Такий бордюр відокремлював картини, фрески, мозаїку від інтер’єру, при цьому більше повторював колір і фактуру одвірків або віконних рам, ніж предметів мистецтва.
Щойно художники почали використовувати полотно для своїх робіт, ремісники замислилися над новими технологіями виготовлення рамок як окремої планки. Флорентійський скульптор і архітектор 16 століття Якопо Сансовіно розробив для рамок особливий візерунок: завитки, що переплітаються, чіткі зображення тварин і людей.
Завдяки німецькому філософу Іммануїлу Канту призначення огранювання набуло філософського сенсу. Вона прирівнювалася до давніх письменів та античних скульптур. Прикрашання та оформлення полотен стали називати мистецтвом. З’явилися багетні майстерні з висококласними фахівцями, які працювали у спілкі з авторами картин. У виготовленні обрамлення використовували ті сорти дерев, що зростали в тій чи іншій місцевості: у Франції дуб, в Іспанії каштан. Для обробки застосовували мастики, левкас, лаки, прикрашали дорогоцінним камінням та дорогими металами.
Сучасні тенденції
Змінювалися епохи, смаки – від пихатості до простоти. І, незважаючи на появу різних штучних матеріалів, дерево залишається постійним лідером в оформлюванні інтер’єру в «класичному» стилі. Дизайнери сьогодні мають змогу працювати з будь-якою деревиною. Наприклад, сосна – недорога, практична, її сучкуватість робить фактуру рейки привабливою, говорить про її натуральність. Вишня манить своїми відтінками, що зігрівають, від ніжно-рожевих до червоно-коричневих. Має високу міцність, стійка до механічних пошкоджень. Тропічний айюс, що чудово підходить для приміщень з підвищеною вологістю, не розтріскується, не деформується, а значить, має довгий термін служби.
Стилі та техніки
Сучасні дизайнери прагнуть підтримувати репутацію її величності дерев’яної рамки. Вони відточують свою майстерність, вивчаючи стилі минулих епох. Матеріали та техніка виконання декоративних елементів, що використовуються, залежить від конструктивних та естетичних завдань.
Різьблені рамки з мереживними візерунками у вигляді хитросплетених завитків чудово виглядають на дзеркалах, натюрмортах, жіночих і дитячих портретах.
Ліпні із рослинними орнаментами, зображеннями звірів, птахів – для природних пейзажів.
Покриті золотом чи сріблом, патиновані – для дорогих колекційних полотен, репродукцій відомих художників, старовинних ікон.
Забарвлені яскравими фарбами – для сучасного живопису.
Тонкі гладкі планки природних відтінків – для графіки та акварелей.
Нові технології дозволяють експериментувати з матеріалами та сприяють появі нових стилістичних напрямків у моді інтер’єрної індустрії. Буває так, що саме в багетній майстерні в процесі вибору обрамлення для полотна, народжується ідея оформлення інтер’єру в цілому. Кожен із нас прагне тепла, яке щедро дарує природа.
Відгуки