Консерваційне оформлення, що це?
Чи порапляли колісь в ваші руки старовинні речі? Пожовклі від часу, з гіркуватим ароматом пилу, шорсткі на дотик, що видають звуки загадкового минулого? Звичайно! – скажете Ви. Дорога серцю фотографія, старовинна картина, унікальна ікона, колекційний постер, будь-який інший предмет, що має родинну цінність, є в кожному будинку. Щось дісталося у спадок від предків, щось хочеться залишити на згадку своїм дітям, онукам та правнукам.
На жаль, такі предмети не вічні. Але не варто засмучуватися! Реставратори, музейні працівникі, багетники, використовуючи закони фізики та хімії, давно розробили способи продовження життя старовинних речей. Якщо не йдеться про музейні експонати, а про сімейні реліквії, варто звернути увагу на консерваційне оформлення.
Визначаємо рівень оформлення та захисту
Міжнародна торгова гільдія образотворчого мистецтва розробила п’ять рівнів оформлення предметів: мінімальний, бюджетний, рекомендований, консерваційний, музейний.
При виборі рівня захисту дорогих Вам предметів слід орієнтуватися на застосовувані багетниками технології, якість матеріалів і на власні бажання та можливості.
- Мінімальний – в даному випадку, ціна рамки, що купується Вами, важливіша за її якість.
- Бюджетний – поміщення предмета у рамку без захисту від старіння. Підходить для дитячих малюнків, фотографій, постерів, які часто змінюються під настрій або залежно від пори року.
- Рекомендований – підкреслює красу зображення та захищає від зовнішніх впливів на строк до 5 років. Як правило, при ремонті квартири або зміні стилю інтер’єру ці арт-об’єкти відправляються в сімейні архіви, фотоальбоми, на полиці шаф або дачні горища.
- Консерваційний – покращує візуальне сприйняття, забезпечує високий рівень захисту від механічного пошкодження, забруднення пилом з повітря, комахами, хімічного пошкодження, забезпечує безпеку роботи до 25 років експлуатації.
- Музейний – застосовується до творів мистецтв музейного рівня.
Поради професіоналів
Отже, Ви маєте цінну річ і Ви обрали для себе консерваційний рівень оформлення. Пропонуємо відвідати один з наших салонів та разом із консультантом підібрати рамку та паспарту. На даному етапі враховується візуальне поєднання з палітрою кольорів, формою, лініями і стилем твору, інтер’єром квартири, в якій «житиме» предмет обожнювання. Наш консультант обов’язково поділиться з Вами секретами статусного оформлення з урахуванням застосування спеціальних матеріалів та відповідних технологій. Розкаже про правила експлуатації об’єкта, враховуючи температурний режим, вологість у квартирі, де буде готова робота, потрапляння на неї прямих сонячних променів.
Матеріали у консерваційному оформленні
- Багет застосовується дерев’яний. Він повинен мати чверть достатньої глибини, щоб вміщати пакет необхідних при консерваційному оформленні матеріалів.
- Паспарту чи сліп використовують для поліпшення візуального сприйняття художнього твору. Якщо предмет мистецтва оформляється без паспарту, застосовують спейсери. Для обрамлення картин, створених за допомогою незакріплених пігментів, наприклад, пастель, вугілля, сангіна або з нерівною поверхнею, застосовується багатошарове паспарту або глибокі спейсери. При оздобленні старих чи цінних фотографій використовують небуферований картон для паспарту. Консерваційне паспарту виготовляють із целюлози, отриманої з малосмолистих порід деревини, очищеної від лігніну, завдяки чому зводиться до мінімуму процес гниття в картоні. Також у такому картоні використовуються сучасні технології: “пастки” із захоплення та нейтралізації небезпечних хімічних речовин з повітря, наприклад, кислоти, грибкові пори, які здатні завдати шкоди творенню, прискорюючи процес старіння.
- Підкладкою служить картон консерваційної якості завтовшки 1.10 мм. Вона поділяє художній виріб та задник, який виступає в даному випадку захисником тильної сторони роботи та має бути плоским та жорстким. Скріплюється підкладка із задником за допомогою гумованої консерваційної стрічки з водорозчинним клейовим шаром.
- Кріплення цінного предмета проводиться за допомогою Т-подібних петель уздовж верхньої сторони роботи або за допомогою кутових кишеньок, виготовлених з матеріалів консерваційної якості.
- Скло використовують із високим рівнем УФ захисту. Не допускається зіткнення скла та предмета, що обрамляється. Щоб уникнути відблисків рекомендується використовувати безбликове скло.
При оздобленні тканин, полотен, об’ємних об’єктів є свої нюанси. Без експертних висновків та порад багетника тут не обійтися. Застосування стрічок, що самоклеяться, нейлонових ниток, силікону, гнучких цвяхів неприпустимо.
Якщо хоч один матеріал в оформленні не відповідатиме консерваційним стандартам, таке оформлення не зможе захистити експонат повноцінно. Роботи у такому оформленні мають бути оборотними, щоб за необхідності, без особливих зусиль, вилучатися з оформлення. Пам’ятайте, старовинні предмети зі статусним оформленням вимагають профогляду кожні п’ять років. І така деталь, як наклейка із зазначенням дати обрамлення, демонтажу, реставрації, важлива. Таким чином, ви не тільки зберігаєте річ для нащадків, але й забезпечуєте «історію» предмета мистецтв.
Створюйте сімейні традиції, творіть історію та поміщайте її у рамки для картин виконані у високому стандарті консерваційного оформлення!
Відгуки